Programlama Dillerinin Farkları (Karşılaştırma Nitelikleri) Nelerdir?

Programlama dilleri belli ifadelerin ve makinelerin kodlanması ile piyasaya çıkmıştır. Bu diller belli başlı kriterler ile farklılaşmaktadır. Wikipedia, Facebook, Google gibi birbirinden farklı siteler bir çok programlama dilinin harmanlanması ile oluşan dillerdir. Bir komut birden çok dil ile yazılabilir. Fakat günümüzde önemli olan iki etmen bulunmaktadır. Bu ise güvenirlik ve hızlılık. Bu açıdan yazılımlarda kullanılan diller tercihini bu doğrultu da belirlemektedirler.

Yazılım dilleri kendi arasında 3 ana başlığa ayrılmaktadır. Bu başlık altında diller kendi gruplarını oluşturarak programlama dillerinin farklılıkları veya programlama dillerinin özellikleri barındırmaktadır.

1.Alt Seviyeli Programlama Dilleri

İlkel diller veya yazılımın gelişim sürecinde oluşan ve bugüne kadar ilerlemesini sağlayan diller de denebilir. Makine dillerine yakın dillerdir. Bu dillere örnek vermek gerekirse Assembly en belirgin örnek olarak bilinmektedir.

2.Orta Seviyeli Programlama Dilleri

İşlevine bakıldığı zaman hem alt hem de üst seviyeli program yapılabilmektedir. Kullanılmakta olan örneğin Assembly diline göre daha anlaşılabilir ve daha nettir. Örnek vermek gerekirse C dili en belirgin örnektir.

3.Üst Seviyeli Programlama Dilleri

Bu programlama dilleri olay tabanlı programlama dilleri olarak da bilinmektedir. Yani sadece belli başlı fonksiyonlar dahilinde çalışmaktadırlar. Bu ise ister istemez programlama hakimiyetini azaltmaktadır. Kullanılan en hızlı programlama dilleri bu seviye de ki programlama dillerinde bulunmaktadır. En temel örnek vermek gerekirse Visual Basic en belirgin örnektir.

Bu programlama dilinde yazılan programların çalışabilmesi için en temel dile yani makine diline çevrilmesi gerekmektedir. Bu ise o dili derleyen programlar sayesinde yapılmaktadır. Kaynak program, yazılan kodları makine diline çevirir. Kaynak program içerisinde kodlarda değişiklik yapılabilir, fakat derleme yapıldıktan yani makine diline çevrildikten sonra değişiklik yapılamaz.

muhammet ikbal yıldız telefon numarası
Bilgisayar Mühendisi, sigortacı, yazılımcı ve en önemlisi de bir baba...

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir